Amerikas Ebreju komitejas paziņojums par vardarbību Gazas joslā

2018. gada 15. maijs. Ņujorka. Amerikas Ebreju komitejas izpilddirektors Deivids Hariss nācis klajā ar šādu paziņojumu par situāciju Gazas joslā:

Šajā uz robežas ar Gazas joslu grūtajā un sarežģītajā laikā mēs pilnībā atbalstām Izraēlu.

Situācijā jāievieš pilnīga skaidrība. Pēdējo vardarbības vilni izraisīja HAMAS, teroristu organizācija, kuru par tādu uzskata gan Amerikas Savienotās Valstis, gan Eiropas Savienība un kuras programma un retorika ir ne mazāk kā genocīds attiecībā uz tās izvirzītajiem mērķiem pret Izraēlu un ebreju tautu.

Izraēlas kritiķi ir centušies attēlot šo situāciju kā Izraēlas militāro spēku saskaršanos ar “Gazas iedzīvotāju miermīlīgiem protestiem”. Tā ir pilnīgi nepareiza situācijas izpratne, vai arī tā ir ļaunprātība, izpratnes trūkums, vai aplami uztverta “objektivitāte”.

Protesti nav miermīlīgi. Mērķis ir pārkāpt starptautiski atzītās robežas starp Izraēlu un Gazu, iekļūt Izraēlā un, kā HAMAS pārstāvji vairākkārt ir paziņojuši, bieži atsaucoties uz reliģiskiem imperatīviem, iznīcināt, jā, iznīcināt ebrejus.

Kāda izvēle ir Izraēlai, ja ar dažādiem nevardarbīgiem līdzekļiem neizdodas apturēt mēģinājumus iekļūt Izraēlā un veikt tur postījumus? Ko gan citas valstis darītu līdzīgā situācijā, pat ja dažās galvaspilsētās no attāluma liekulīgi māca, kā Izraēlai būtu jārīkojas?

Jebkurā šādā krīzē ir ļoti traģiski, ka daži nevainīgi cilvēki var kļūt par upuriem, taču Izraēlas militārā ētika nosaka, cik cilvēku spēkiem iespējams, samazināt šādus zaudējumus, vienlaikus rēķinoties ar cilvēku masu, kurā ir daudz zināmu teroristu un to iedvesmotāju.

Saistībā ar šiem notikumiem Amerikas Savienotās Valstis ir stingri nostājušās Izraēlas pusē visās šajās nedēļās, kad palielinājās vardarbība no Gazas, aizstāvot Izraēlas absolūtās tiesības aizsargāt savus pilsoņus. Mēs pateicamies Vašingtonai par šo morālo skaidrību, kad tik daudzi citi cieš no nekonkrētas un miglainas morāles.

HAMAS, kā mēs redzam atkal un atkal, te darbojas ar dziļi cinisku stratēģiju — izmantojot sievietes un bērnus, radīt zaudējumus un cietušos, lai tādējādi attēlotu Izraēlu vissliktākajā iespējamajā gaismā.

Šokējoši, ka daļa no starptautiskās sabiedrības zināmā mērā ir zaudējusi pieturpunktus, vadlīnijas un izpratni par šiem notikumiem, kaut kādu iemeslu dēļ izvēloties ignorēt HAMAS patieso būtību un mērķus.

Atcerēsimies, ka Gazai tika dota pirmā iespēja tās vēsturē īstenot pašpārvaldi pēc tam, kad Izraēla 2005. gadā atkāpās no piekrastes joslas. Iepriekšējās okupācijas spēki, tostarp Ēģipte, bija kontrolējušas ar dzelzs dūri. Bet tā vietā, lai nospraustu politiskās, sociālās un ekonomiskās attīstības kursu, Gazas iedzīvotāji izraidīja valdošo Palestīnas pašpārvaldi un aizstāja to ar HAMAS. Savukārt HAMAS kustībai Izraēlas iznīcināšana bija daudz svarīgāka nekā Gazas attīstība, ja vien šī attīstība nenozīmē teroristu tuneļus un ieroču, kuri paredzēti mērķiem Izraēlā, ražotnes.

Tādējādi kopš 2007. gada tika zaudētas neskaitāmas iespējas, zaudēta masveida starptautiskā palīdzība, jaunajai paaudzei smadzenes tika skalotas jau no agrīna vecuma, un kopumā Gazas situācija aizvien vairāk attīstījās no sliktas uz sliktāku.

Tomēr ir tādi, kuri joprojām atsakās saukt pie atbildības HAMAS tikai tādēļ, ka, viņuprāt, stāstam vienmēr ir jābūt vienīgi un tikai par Izraēlu.

Šo HAMAS atbalstītāju skatījumā Izraēlai nav likumīgu tiesību veikt pašaizsardzību, vēl jo vairāk — saņemt jebkādu atlīdzību par ikdienas humāno plūsmu uz Gazu, kurai tā ļauj šķērsot savu teritoriju arī kara laikā. Atkal jāatceras, ka Gaza ir deklarējusi ebreju valsti kā ienaidnieku. Šiem atbalstītājiem palestīnieši Gazā vienmēr ir bez vainas, vienmēr upuri un nekad nav noziedznieki. Un tostarp atbalstītāji, uzskata, ka Gazai ir tikai viena robeža, ar Izraēlu, lai gan patiesībā tai ir divas, otra ir ar Ēģipti, arābu tautu.

Kā organizācija, kas ilgstoši ir centusies meklēt iespējas pastāvīgam miera līgumam starp Izraēlu un palestīniešiem, mēs varam tikai cerēt, ka Gazas joslā dominēs gudrāki prāti. Ja Gazai kādreiz būs gaišāka nākotne, tam būs nepieciešamas dziļas stratēģijas pārmaiņas, sākot ar līdzāspastāvēšanas iespēju meklējumiem ar Izraēlu, izvairoties no pastāvīgiem konfliktiem un konfrontācijas.

https://www.ajc.org/news/ajc-statement-on-gaza-violence

Šapiro Silverbergs, Amerikas Ebreju komitejas Centrāleiropas birojs