20. augustā Rīgas pilī notika valsts augstāko apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeņa, Viestura ordeņa un Atzinības krusta – pasniegšanas svinīgā ceremonija. Šie ordeņi pasniegti vairāk nekā 180 cilvēkiem un to vidū, Atzinības krustu saņēma arī ilggadējie Latvijas ebreju kopienas draugi un partneri Elīna Vasiļjeva un Lolita Tomsone.

Dr.philol. Elīna Vasiļjeva, Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes dekāne, Rusistikas un slāvistikas katedras profesore, ordeni saņēma “Par ilggadējo pedagoģisko un zinātnisko darbu un nozīmīgo ieguldījumu Latvijas kultūrvēstures apzināšanā un sabiedrības saliedētības veicināšanā”. Viņa ir ne tikai populāra un kolēģu cienīta pasniedzēja, bet arī viena no vadošām ebreju kultūras pētniecēm Latvijā.

Ordeņa pasniegšanas brīdī Elīna sacīja: “Pateicības vārdus savai ģimenei es pateikšu mājās, katram individuāli, jo īstenībā aiz individuāla apbalvojuma stāv daudzu cilvēku darbs, atbalsts un uzticība. Šis apbalvojums ir apliecinājums tam, ka ebreju kultūra un Latvijas ebreju kopiena ir Latvijas kultūrtelpas ļoti svarīga daļa, un vēl tas ir apliecinājums tam, ka valsts ir augstu novērtējusi Daugavpils Universitātes darbu. Gods kalpot Latvijai!”

Lolita Tomsone, sabiedriskā un kultūras darbiniece, muzeja “Žaņa Lipkes memoriāls” direktore ordeni saņēma “Par nozīmīgo ieguldījumu Holokausta upuru un glābēju piemiņas iemūžināšanā un sabiedrības saliedētības veicināšanā”.

Lolitas pateicības runa pēc ordeņa saņemšanas: “Paldies liels prezidenta kungam, paldies noteikti kapitulam. Neviens no mums nesaņem šo ordeni tāpēc, ka mēs paši sevi būtu pieteikuši šim ordenim, tāpēc es pateicos Latvijas Ebreju kopienai, kas bija iesniegusi šo vēstuli. Un tas vienkārši liek mums atcerēties, ka Latvija vienmēr ir bijusi vieta kurā ir visdažādākās tautības, kas ir cēlušas, būvējušas un darījušas stipru Latvijas zemi, un man ir milzīgs prieks arī, ka mūsu visu rados ir dažādas tautības. Paldies manai Kurzemes mammai, Irīdai, kas ir šeit! Paldies, tēt, ka tu skaties un visiem maniem vidzemniekiem – paldies! Un es gribētu novēlēt mums visiem iekļaujošu, skaistu un iejūtīgu Latviju, kādu es domāju mums visiem vajadzēs vēl nākamos simts gadus. Paldies jums liels!”

Sveicam un godājam dāmas ar valsts augstāko apbalvojumu — Atzinības krustu saņemšanu!