25. novembrī amerikāņu vēsturnieks, politologs un sabiedriskais darbinieks, profesors Džordžs Švābs atzīmē savu 90. jubileju.

Džordžs Švābs dzimis Liepājā. Nacistu okupācijas laikā viņa tēvs un vecākais brālis tika nošauti, Džordžam un viņa mātei izdevās izdzīvot Liepājas geto, pēc tam Kaizervaldes koncentrācijas nometnē un koncentrācijas nometnēs Vācijā. 1947. gadā kopā ar māti viņš emigrēja uz ASV. 

Džordžs Švābs ieguva doktora grādu Kolumbijas universitātē. 1974. gadā viņš līdzdibināja Nacionālo Amerikas ārpolitikas komiteju un bija tās prezidents no 1993. līdz 2015. gadam, pasniedzot un lasot lekcijas visā pasaulē. 

Profesors Švābs nepārrauj saites ar Latviju un savu dzimto pilsētu, bieži šeit viesojas. Viņš ir Amerikas ebreju no Latvijas asociācijas “Jewish Survivors of Latvia” viceprezidents, atklātā sabiedriskā fonda “Liepājas ebreju mantojums” līdzdibinātājs un priekšsēdētājs, Rīgas Ebreju kopienas bibliotēkas aizbildnis, Latvijas vēsturnieku komisijas loceklis, apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. 

2021. gadā tika izdota Džordža Švāba memuāru grāmata “Izdzīvojušā bērna odiseja. No Latvijas uz Ameriku caur nometnēm”. Tas ir vērtīgs un nozīmīgs vēsturisks dokuments, aizraujoša un patiesa grāmata, kas atspoguļo desmitiem tūkstošu Holokausta šausmas un traģēdijas izdzīvojušo Latvijas ebreju likteni. 

Latvijas ebreju kopiena novēl jubilāram veselību, radošumu, enerģiju un aktīvu interesi par dzīvi!