6. oktobrī Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētājs Arkādijs Suharenko piedalījās oficiālajos pasākumos Kijevā, kas veltīti jauna objekta – Kristāla raudu mūra – atklāšanai Babinjara memoriālajā kompleksā.

Jaunais piemineklis ir veltīts vienam no pasaules slavenākajiem Holokausta traģiskajiem notikumiem – ebreju masveida nošaušanai Kijevā 1941. gada 29.-30. septembrī, kad bija nogalināti ap 34 000 cilvēku. Līdzās Aušvicai Babinjara ir skumjš simbols ebreju masu iznīcināšanai Austrumeiropā un atgādinājums par to, pie kā var novest ksenofobiskas un cilvēknaidīgas idejas.

Kristāla raudu mūra atklāšanas ceremonijā piedalījās Izraēlas prezidents Ichaks Hercogs, Vācijas prezidents Franks Valters Šteinmeiers, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis un daudzi viesi no visas pasaules. Kompleksā esošajā sinagogā tika nolasīta aizlūgšana upuru piemiņai. Simfoniskais orķestris no Vācijas atskaņoja Šostakoviča simfoniju “Babinjara”.

Kristāla raudu mūris ir viens no lielākajiem pēdējās desmitgades laikā Eiropā uzceltajām piemiņas objektiem: tas ir 40 metrus garš un 3 metrus augsts. Piemiņas objekta projekta autore ir pasaulslavenā laikmetīgā māksliniece Marina Abramoviča. Ar pieminekļa atklāšanu tiek atzīmēta Babinjaras traģēdijas 80. gadadiena.

“Piemiņas vieta ir ļoti iespaidīga. Tā izraisa spēcīgas, spilgtas emocijas, ievelk mūs atmiņās, liek aizdomāties par pagātnes traģiskajiem notikumiem. Un tas viss ir radīts ar modernās mākslas valodu un līdzekļiem, kas, manuprāt, ir ļoti svarīgi. Holokausta notikumi no mums attālinās, pēdējie aculiecinieki, kas tos pārdzīvoja, aiziet mūžībā, tāpēc mūsu, šodien dzīvojošo, uzdevums ir nodot šo atmiņu nākamajām paaudzēm. Mums tas ir jādara pareizi, mums ir jāspēj sasniegt to cilvēku sirdis un prātus, kas nāks pēc mums,” pēc pieminekļa atklāšanas teica Arkādijs Suharenko.

Latvijas ebreju kopienas vadītājam pasākumu laikā Kijevā notika vairākas sarunas un tikšanās ar citiem dalībniekiem un delegāciju vadītājiem.

Foto: A. Suharenko un Izraēlas prezidents I. Hercogs.

08.10.2021