Pēdējās dienās sociālajos tīklos parādījās Saeimas deputāta Alda Gobzema aicinājums cilvēkiem, kas nevēlas vakcinēties pret COVID-19, pielikt pie krūtīm dzeltenu sešstaru zvaigzni, šādi norādot, ka viņi ar valsts ievestiem regulējumiem ir nostādīti tādā pašā situācijā kā ebreji nacistu kundzības apstākļos — stigmatizēti un izstumti no sabiedrības. Pie paziņojuma Gobzems pielika klāt savu fotogrāfiju ar dzeltenu zvaigzni pie apģērba.
Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome uzskata deputāta Gobzema un viņa atbalstītāju rīcību par absolūti amorālu un dziļi aizskarošu gan nacistu terora upuriem, gan viņu tuviniekiem, gan visiem Latvijas iedzīvotājiem, kas mēģina saglabāt piemiņu par Holokausta traģēdiju, it īpaši ņemot vērā, ka šie uzsaukumi izskan Holokausta sākuma Latvijā 80. gadskārtā.
Ebreju stigmatizācija ar dzeltenām vai citu krāsu zīmēm norādīja uz nolemtību nāvei, tā bija daļa no nacistu īstenotās rasu politikas, kuras galamērķis bija ebreju pilnīgā iznīcināšana. Šobrīd Latvijā pastāvošie ierobežojumi attiecas uz izklaides vietu apmeklējumiem, bet nekādā veidā neietekmē cilvēku sociālo statusu un noteikti nenozīmē kāda sabiedrības locekļa nolemtību apcietināšanai un noslepkavošanai.
Katram cilvēkam ir tiesības uz savu viedokli attiecībā uz pandēmiju un vakcināciju. Tomēr aicinām neizmantot neētiskus, aplamus un bezgaumīgus paņēmienus, lai šķeltu sabiedrību, nicinot XX gadsimtā traģēdijās bojāgājušo Latvijas pilsoņu piemiņu.
Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētājs Arkādijs Suharenko
Foto: Daugavpils ebreju pārcelšanās uz geto, 1941. gada jūlijs. Muzeja “Ebreji Latvijā” krājums